Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
Środowisko naturalne

 

Aby ochronić środowisko Ziemi jednocześnie zaspokajając potrzeby człowieka, do lepszego podejmowania decyzji, wymagane są najbardziej aktualne informacje. Gromadzenie dokładnych i aktualnych informacji jest jednym z największych wyzwań zarówno dla rządowych jak i prywatnych organizacji, które te decyzje muszą podejmować. System GPS pomaga rozwiązywać te problemy

Systemy gromadzenia danych zaopatrują osoby, podejmujące te decyzje, w dokładne dane na temat lokalizacji wielu obiektów i zjawisk, które są rozproszone na terenie wielu kilometrów. Łącząc te  informacje z innymi rodzajami danych, możliwe jest analizowanie wielu problemów środowiskowych z nowej perspektywy. Dane zgromadzone za pomocą GPS mogą być importowane do systemu informacji geograficznej (GIS). Oprogramowanie komputerowe umożliwia analizę elementów przestrzennych łącząc je z innymi dostępnymi danymi. Pozwala to na stworzenie bardziej kompletnego i zrozumiałego obrazu sytuacji niż za pomocą konwencjonalnych środków.

W celu ocenienia rozwoju przyrody, dzikich zwierząt i osad ludzkich, badania niektórych z najbardziej niedostępnych pustyń, są prowadzone za pomocą technologii GPS. Wprowadzając koordynaty na zdjęcia z GPS możliwe jest dokonanie oceny działań ochronnych oraz wsparcie dla planowania strategii na przyszłość.

Niektóre kraje zbierają i wykorzystują informacje naniesione na mapy do zarządzania  programami kontroli działań przemysłu takiego jak górnictwo, do nakreślenia granic i zarządzania rejestrowaniem powierzchni lasów.

Technologia GPS wspiera wysiłki mające na celu zrozumienie i prognozowanie zmian pogodowych. Integrując pomiary systemu GPS z metodami i sposobami stosowanymi przez meteorologów, można ustalić zawartość wody w atmosferze, poprawiając dokładność prognoz pogody. Dodatkowo dzięki systemowi GPS mamy unikatową możliwość bezpośredniego śledzenia i obserwowania efektów pływów oceanicznych.

Odbiorniki GPS zamontowane na bojach śledzą przemieszczania się i rozprzestrzenianie się wycieków oleju. Helikoptery korzystają z GPS do sporządzania map pożarów lasów i umożliwiają efektywniejsze wykorzystanie zasobów pożarniczych.

Migracje gatunków narażonych na wyginiecie, takich jak np. goryle górskie w Ruandzie, są śledzone za pomocą systemu GPS a ich wędrówki nanoszone na mapy pomagają chronić oraz zwiększać populacje gatunku.

W miejscach gdzie występują częste trzęsienia ziemi system GPS odgrywa coraz większą rolę pomagając naukowcom je przewidywać. Wykorzystując precyzyjne dane dostarczone przez GPS, naukowcy mogą analizować ruchy tektoniczne w czasie i podjąć próbę ich  scharakteryzowania, a w przyszłości może nawet przewidywać trzęsienia ziemi.

Kolejną korzyścią płynącą z używania systemu GPS jest terminowość użycia produktów takich jak żywność i innych produktów z krótkim terminem przydatności. Ponieważ dane GPS w cyfrowej formie są dostępne o każdej porze i we wszystkich częściach świata, mogą zostać bardzo szybko pobrane i przeanalizowane. Oznacza to, że jest możliwość ukończenia analizy w kilka godzin lub dni, zamiast kilku tygodni lub miesięcy,  zapewniając w ten sposób przydatność do użycia produktu końcowego. Wraz z szybkim tempem zmian we współczesnym świecie, te oszczędności na czasie mogą się okazać bezcenne.